Před vypuknutím pandemie koronaviru na začátku loňského roku plánovalo dovolenou v zahraničí 55 % Čechů, šíření nemoci covid-19 však narušilo plány téměř polovině lidí, na zahraniční dovolenou rezignovalo 69 % lidí a 26 % z nich zrušilo rezervace. I když jsou letos hranice většiny států otevřené pro turistické účely, stále není vyloučeno, že vám koronavirus dovolenou nezruší. Co v takovém případě dělat?
Češi a dovolená v roce 2021
Jak je to s pandemií koronaviru a cestováním Čechů v letošním roce? Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že v roce 2021 zvolilo dovolenou v tuzemsku 57 % těch, kteří nějakou dovolenou plánují. Žádnou letní dovolenou letos neplánuje zhruba polovina obyvatel. Nejčastějším důvodem, proč lidé zůstávají letos v Česku, je skutečnost, že je dovolená u nás levnější než dovolená v zahraničí. Druhým nejčastějším důvodem je strach z nákazy nemocí covid-19. Před pandemií na zahraniční dovolenou každoročně vycestovalo zhruba 4,5 milionů lidí, z nich 2,5 milionů cestovalo s cestovní kanceláří.
Rozhodli jste se, že si ani v dalších letech si nenecháte dovolenou v tuzemsku nebo v zahraničí ujít? Pak vás možná také zajímá, co dělat v případě, že vám přetrvávající pandemie koronaviru naruší vaše plány. V jakých případech můžete bez sankce odstoupit od smlouvy a jak postupovat v případě, že se dovolené nemůžete účastnit?
Zrušení zájezdu
Zrušit zájezd neboli odstoupit od uzavřené cestovní smlouvy může před zahájením zájezdu pořadatel i zákazník. Pořadatelé mohou od smlouvy odstoupit v případě, že zákazník nesplnil nějakou svou povinnost nebo že se zájezd ruší. Zákazník může odstoupit vždy, v některých případech však musí počítat se stornopoplatky.
Většina smluv o zájezdech obsahuje informaci o výši stornopoplatků, které musí zákazník zaplatit v případě, že od smlouvy odstoupí. Podle občanského zákoníku musí být výše poplatků přiměřená a také odůvodněná na žádost zákazníka. Výše stornopoplatků bývá odstupňována na základě toho, v jakém časovém předstihu se rozhodnete od smlouvy odstoupit.
Stornopoplatky cestovní kanceláři platit nemusíte v případě nevyhnutelných a mimořádných okolností v dané destinaci. Za takovéto situace máte právo požadovat vrácení veškerých uhrazených plateb, mimořádná situace se však musí vztahovat přímo na oblast, do které se chytáte. Důkazem mimořádné situace mohou být informace poskytované Ministerstvem zahraničních věcí, které vydává doporučení a upozornění pro cestovatele. Kvůli mimořádným a nevyhnutelným okolnostem v místě zájezdu může zájezd zrušit i pořadatel.

Pojištění storna zájezdu
Především v současné situaci je rozhodně na místě mít sjednané storno zájezdu, které se vám bude hodit v případě, že situace v dané destinaci nebude natolik závažná nebo budou existovat jiné důvody, proč nemůžete odcestovat. Před tím, než si pojištění storna zájezdu zařídíte, seznamte se s tím, jaké situace pojištění pokrývá. Obvykle se jedná o nemoc, storno zájezdu je však možné připojistit i z jiného než zdravotního důvodu. Myslete na to, že ve výlukách připojištění stornopoplatků často bývá právě preventivní karanténa nebo uzavření hranic zemí.
Nedošlo k mimořádným a nevyhnutelným okolnostem nebo nemáte sjednané pojištění storna zájezdu? Další možností, jak se vyhnout stornopoplatkům, je nahrazení účastníka zájezdu jinou osobou. Podle zákona je možnost zvolit náhradníka základním právem spotřebitele, zákon pouze stanovuje, do kdy jste povinni změnu cestovní kanceláři oznámit. V tomto případě po vás může cestovní kancelář požadovat náklady spojené se změnou účastníka, většinou se však pohybují v řádech stovek korun.
Karanténa a izolace na dovolené
Koronavirus vám dovolenou může zkomplikovat nejen tím, že jí zruší, ale také ve chvíli, kdy do cílové destinace dojedete. Může se například stát, že se na dovolenou dostanete, ale budete muset zůstat na hotelu déle, protože jste covid pozitivní nebo budete muset zůstat déle v hotelu proto, že jste byli v kontaktu s nakaženým. Při sjednávání cestovního pojištění se proto zaměřte na to, zda daná pojišťovna tyto situace kryje.
Dobrou zprávou je, že je v rámci cestovního pojištění nemoc covid-19 nemocí jako každou jinou, takže pokud touto nemocí onemocníte na dovolené, pojišťovna se o vás postará. Léčebné výlohy na covid-19 vztahují téměř všechny pojišťovny, výjimkou je Direct pojišťovna, u které si musíte toto riziko připojistit. Pozor si ale dejte na náklady spojené s nutností prodloužit dovolenou kvůli izolaci, ke kterým patří například ubytování navíc nebo strava navíc, zatímco některé pojišťovny kryjí i tyto náklady, u jiných si tato rizika musíte připojistit. Podobně je tomu i v případě, že musíte být v karanténě.
Myslete také na to, že pojistky nekryjí testy ani karanténu v případě, je jsou v dané destinaci po příjezdu nařízené všem cestujícím. Na testy se cestovní pojištění u většiny pojišťoven však vztahuje v případě, že budou součástí léčebných výloh a lékař si je vyžádá v případě podezření na nemoc.
Pokud letos plánujete dovolenou, vyhněte se starostem tím, že si před cestou sjednáte pojištění storna zájezdu a cestovní pojištění.